Sağlıklı Dişlerle
Hayata Gülümseyin...
Telefon Randevu İçin 182
30.05.2013

Bebek Dostu İlk ADSM

MERKEZİMİZ BEBEK DOSTU UNVANI ALDI.

Anne sütü ile beslenme bebeklerin şimdi ve gelecek sağlığı için büyük önem taşıyor. Anne sütü besin maddesi dışında, bebeğin büyümesi, gelişmesi için en uygun beslenme şeklidir. Anne sütü, alerjik hastalıklar, bağırsak hastalıkları, kalp damar hastalıkları, obesite, diabet vb hastalıklara karşı da koruyor. Anne sütünün önemini vurgulamak, anne sütü ile beslenmeyi desteklemek, emzirmenin sürdürülmesini sağlamak amacıyla 1991 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı ve UNICEF işbirliği ile Anne Sütünün Teşviki, Emzirmenin Desteklenmesi ve Bebek Dostu Kurumlar Programı yürütülüyor. Bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirilmeye başlanması, ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi, 6. aydan sonra ek gıdalara başlanarak 2 yaşa dek emzirilmeye devam edilmesi öneriliyor. Doğru anne sütü uygulamalarını hizmet sunumuna yansıtan ve kurumsallaştıran kurumlara da BEBEK DOSTU KURUM unvanı veriliyor.

Bebek dostu unvanı alan ilk diş hastanesi

Bebek Dostu unvanı taşıyan kurumlarda anne sütü ile beslenme desteklenerek, emzirme teşvik ediliyor. Bebek dostu unvanı uluslararası bir unvandır. Doğum yapılan hastaneler, bebek, çocuk bakımı yapılan hastaneler, aile hekimliği birimleri, işyerleri doğru anne sütü uygulamaları açısından değerlendirilerek ve uygun bulunan kurumlara BEBEK DOSTU ünvanı veriliyor. Merkezimiz Bebek Dostu olmak için yöneticileri, çalışanları ile gönülden, istek ve heyacanla başladıkları çalışmalarını büyük bir hızla tamamlayarak 24 Mayıs 2013 tarihinde İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Çoçuk Ergen Kadın Üreme Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürlüğü değerlendirme ekibi tarafından değerlendirildi. Kurum değerlendirmesi sonucu Bebek Dostu kriterlerine uygun bulunan Merkezimiz BEBEK DOSTU HASTANE unvanı aldı.

 
Bebek Dostu unvanı alan ilk diş hastanesi olan Merkezimiz bir ilki yaşamanın mutluluğunu, heyecanını hep birlikte yaşadık. Merkezimize müracaat eden anneler ve anne adayları, hastane personeli tarafından doğru anne sütü uygulamaları hakkında desteklenmekte, bilgilendirilmekte. Ayrıca anne sütü ile beslenmenin ağız diş sağlığı aşısından önemi diş hekimlerimiz tarafından da vurgulandı. Halk sağlığı açısından çok önemli olan anne sütü ile beslenmenin korunması, desteklenmesi amacıyla yürütülen bu örnek çalışma için kurum yöneticileri dahil tüm çalışanlarını kutluyor ve diğer kurumlara da örnek olarak yaygınlaşmasını diliyoruz.